Які документи необхідні власникам скутерів, мопедів, моторолерів в Україні
м. Київ, пр-т В. Лобановського, 150-В Пн-Пт: 8:00-19:00 Сб-Нд: 09:00-17:00 Автономери по всій Україні! Партнерам
Рус Укр
ООО СпецЗнак

Офіційний

Виробник

Державних

Номерних Знаків

Корзина
Швидкий дзвiнок
Корзина

Меню

Mobile menu icon
1.jpg

Які документи необхідні власникам скутерів, мопедів, моторолерів в Україні

18.02.2022 10:44


Численні мешканці України приходять до логічного висновку – автомобільні поїздки стають не такими вигідними, як раніше. Значно дешевше пересуватися на двоколісних варіантах, представлених скутерами, мопедами, моторолерами. Це насправді так, тому що ціни на паливо постійно зростають, а на придбання запасних частин та проведення технічних оглядів потрібні чималі гроші. Значна кількість українських громадян, що є власниками автомобілів, все частіше замислюються про інші види транспорту. Двоколісні варіанти виграють у декількох відношеннях – їх обслуговування коштує менше, керування є досить простим та не потребує володіння особливими навичками.

Зміст:

 • Водійські права – чи потрібно мати власникам скутерів та мопедів?
 • Як проходить процедура отримання посвідчень А1 або А?
 • Як можуть покарати порушників?
 • Скільки треба сплатити, щоб стати водієм із правами?

Водійські права – чи потрібно мати власникам скутерів та мопедів?

Інформацію стосовно того, чи потрібно українським громадянам мати права на скутер, містять у собі Правила дорожнього руху, затверджені у постанові Кабінету Міністрів України №1306 від 10. 10. 2001 р. Крім цього, зазначений документ чітко відповідає на питання, чи повинні мешканці нашої країни володіти правами на електроскутер або інші різновиди транспорту.

Згадані правила розглядають мопед в якості двоколісного засобу пересування, двигун якого має робочий об'єм до 50 куб. Також може бути наявний електродвигун із потужністю 4 кВт. У правилах не згадуються такі поняття як скутер, моторолер, електроскутер. Але разом із тим, аналіз наведеного в них визначення мопеда дає змогу зрозуміти – розроблені для такого транспортного засобу технічні вимоги мають також підходити до інших двоколісних засобів пересування, що співпадають із ним за принципами та класом.

Якщо говорити про моторолери, необхідно привернути увагу до наступного моменту – цей різновид згадано у визначенні такого поняття як «мотоцикл». Як пояснюють Правила дорожнього руху, мотоциклом є засіб для пересування із двома колесами та двигуном, робочий об'єм якого становить 50 куб. см або більше. У деяких мотоциклах передбачається присутність бокового причепу. Моторолером називають засіб пересування, що отримав всі зазначені вище параметри.

У пункті 2.13 Правил дорожнього руху мається уточнення стосовно того, яким категоріям населення надається право керувати транспортною технікою:

 1. Громадяни, яким вже виконалось 16 років – мототранспортні засоби, мотоколяски (категорії А1 та А).
 2. Особи старше 18 років – автомобілі, техніка сільськогосподарського призначення, самохідні машини, трактори з колесами та інші механізми, створені для експлуатаціі в умовах вулично-дорожної мережі (категорії В1, В, С1, С), Виняток становлять автобуси, тролейбуси, трамваї.

Останній пункт також говорить про різні категорії транспортних засобів із двома колесами. Серед них присутні ті, які розглядаються у поданому матеріалі. З-поміж таких видів транспорту:

 • А1 – маються на увазі мопеди, моторолери, інші варіанти транспортних засобів, які забезпечені двома колесами та двигуном із робочим об'ємом до 50 куб або електродвигуном, потужність якого досягає 4 кВт;
 • А – мотоцикли, позбавлені бокового причепу або з ним, інші двоколісні конструкції з двигуном із робочим об'ємом 50 куб. см та більше або електродвигуном потужністю не менш 4 кВт.

Аналіз вищевказаного дозволяє прийти до висновку, що основною відмінністю між категорією А та А1 виступає потужність двигуна транспортного засобу. Не має принципового значення, скільки кубів мається у двоколісної конструкції. В усякому разі водійські права повинні бути наявні у власника техніки.

Сьогодні існує тільки один варіант відповіді на питання, чи потрібно мати права для пересування на скутері – так, обов’язково. Крім цього, необхідно зробити уточнення – якої саме категорії? У першу чергу, слід уважно ознайомитись із технічною складовою конкретного транспортного засобу. Якщо взяти за приклад скутер, треба зазначити, що у нього може бути наявний двигун 49 куб. см або значно більше – 150. У першому випадку власник техніки повинен володіти водійськими правами категорії А1, у другому набуває актуальності категорія А. Так само складається ситуація з електродвигунами. Категорія визначатиметься потужністю цього невід'ємного елементу кожного транспортного засобу.

Важливим є наступний момент – мати водійські права потрібно в кожному випадку. Не має значення, про який саме вид двоколісної техніки йдеться мова, якою є потужність її двигуна. Вже протягом тривалого часу (з 2011 року) транспортні засоби, що належать до малооб'ємних, потребують оформлення такого документу. Це зазначається в постанові Кабінету Міністрів України, у якій говориться про внесення змін до Правил дорожнього руху. Сьогодні водійське посвідчення вважається єдиною підставою, що надає власникові мопеда, скутера, моторолера тощо законне право керувати ним. Інших варіантів не передбачено.

До водійських прав потрібно додати ще два обов'язкових документи, які дозволять впевнено користуватися транспортним засобом:

§  страховий поліс;

§  технічний паспорт (техпаспорт).

В останньому зазначається вся важлива інформація стосовно конкретної техніки. Оформлення страховки потребується обов'язково. Це необхідно незалежно від того, яка категорія мається у водійських прав та самого транспорту. Техпаспорт видається водієві співробітниками МВС. Він розглядається як документ, що повинен докладатися до будь-якого засобу пересування. Потреба в ньому виникає при огляді кожної моделі, що купується майбутнім власником.

Зверніть увагу – для законного пересування на двоколісному транспорті також потрібні реєстраційні номери. Ця вимога діє в Україні з 2010 року. Сьогодні обов'язковими є номери на скутер, номери на мопед, моторолер тощо.

Після того, як ви отримали повну інформацію стосовно того, чи потрібні зараз українцям водійські права на скутер, мопед або іншу двоколісну техніку, слід перейти до розгляду порядку отримання такого документу.

Як проходить процедура отримання посвідчень А1 або А?

Чинне українське законодавство містить у собі детальну інформацію стосовно порядку отримання водійського посвідчення категорій А1, А. Така процедура складається з декількох етапів:

§  написання заяви за встановленим зразком (необхідно заповнити форму, затверджену МВС);

§  подання громадянином власного паспорту, ідентифікаційного коду;

 • надання документу, який підтвердить факт проходження курсу-інструктажу в автошколі (у ньому зазначаються відомості стосовно проходження теоретичної та практичної частин навчання);
 • включення до основного пакету медичної довідки, що стане підтвердженням здатності людини керувати транспортним засобом;
 • показу платіжних документів, які видаються після сплати спеціального збору за видачу прав майбутньому водієві.

Необхідно враховувати, що подавати перелічені у цьому списку документи дозволяється лише після успішно складеного водійського іспиту. Його приймають особи, уповноважені територіальними органами МВС. Сьогодні такі організації мають назву територіальних сервісних центрів МВС (раніше – МРЕВ).

Після вдало пройденого іспиту можна переходити до збору вищезгаданої документації. Коли процедуру буде завершено, громадянин отримає на руки посвідчення водія категорії А чи А1. Це визначатиметься тим, на який конкретно вид транспорту отримано права.

Багатьох мешканців України цікавить – чи потрібно отримати права, щоб пересуватися на скутері, чи передбачено відповідальність за користування цим транспортним засобом без прав? Варто знати – права є обов’язковими. Їх відсутність тягне за собою відповідальність, передбачену чинним українським законодавством.

Як можуть покарати порушників?

У статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення говориться про можливі порушення під час користування транспортними засобами та наслідки недотримання встановлених правил. Відповідати перед законом повинні громадяни, в яких відсутні права на керування транспортом, або ті, що передали керування транспортним засобом особі, що також позбавлена такого права. Подібні дії є протизаконними, а тому тягнуть за собою накладення штрафу. Розмір останнього становить двісті неоподатковуваних мінімумів доходів порушника.

Якщо протягом року правопорушення відбувається вдруге, доведеться сплатити вже більший штраф – дві тисячі чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів. Крім цього, повинний у ньому громадянин позбавляється прав керування транспортом на 5-7 років. На цей період засіб пересування може бути вилучено.

Скільки треба сплатити, щоб стати водієм із правами?

Якщо враховувати кошти, що витрачаються при оформленні бланкової продукції МВС, медичних довідок, сплаті адміністративних зборів, неважко підрахувати – процедура отримання водійських прав обійдеться в 300-400 гривень. Остаточна сума залежить від конкретного регіону. Інколи вартість оформлення необхідних документів входить до ціни навчання в автошколі.

Увага! Як свідчить статистика, не рідкістю є випадки, коли співробітники автошкіл або інші особи пропонують за певну суму прискорити та спростити процес отримання прав. В Україні це розглядається як посадовий злочин та підпадає під відповідальність. Щоб уникнути серйозних неприємностей, не варто погоджуватися на подібні послуги.

 

Поділитися:

Повернутися назад

Акції!